Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie

Zarządzenie Nr 2/2012 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie w sprawie zmiany przyjętych zasad polityki rachunkowości w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie

Zarządzenie nr 2/2012

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

w Ciechanowie

z dnia 16 lipca  2012 r.

w sprawie zmiany przyjętych zasad polityki rachunkowości  w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie.

 

Na podstawie art. 10 ust 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.), Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 05 lipca 2010 roku sprawie  szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej (Dz. U. Nr 128, poz. 861) i Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2012 roku zmieniające w/w Rozporządzenie oraz § 29 Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ciechanowie, uchwalonego uchwałą Nr 113/2005 Zarządu Powiatu Ciechanowskiego z dnia 12 września 2005r. - wprowadzam  do Zarządzenia nr 6/2010  Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego  w Ciechanowie z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie wprowadzenia „zasad polityki rachunkowości oraz planów kont”  w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie następujące zmiany:

 

§1

W załączniku nr 1 i nr 2 do Zarządzenia nr 6/2010 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie z dnia 29 grudnia 2010 roku   -   nazwa konta 072   otrzymuje nowe brzmienie:

 

  1. Konto 072 „Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych” otrzymuje brzmienie: „Umorzenie pozostałych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz zbiorów bibliotecznych”.                                                      

 KONTA POZABILANSOWE

  1. Konto 976 „Wzajemne rozliczenia między jednostkami”.

Na tym koncie ewidencjonuje się kwoty wynikające ze wzajemnych rozliczeń między jednostkami w celu sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego.

 

Konto 130 –„ Rachunki bieżące jednostek budżetowych”

Konto 130 służy do ewidencji stanu środków budżetowych oraz obrotów na rachunku bankowym jednostki budżetowej z tytułu wydatków i dochodów budżetowych objętych planem finansowym.

Na stronie Wn konta 130  ujmuje się wpływy środków budżetowych:

1)      otrzymanych na realizację wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym w korespondencji z kontem 223;

2)      z tytułu zrealizowanych przez jednostkę budżetową dochodów budżetowych (ewidencja szczegółowa według podziałek klasyfikacji dochodów budżetowych), w korespondencji z kontem 750.

Na stronie Ma konta 130 ujmuje się:

1)      zrealizowane wydatki budżetowe zgodnie z planem finansowym jednostki budżetowej, w tym również środki pobrane do kasy na realizację wydatków budżetowych (ewidencja szczegółowa według podziałek klasyfikacji wydatków budżetowych), w korespondencji z właściwymi kontami zespołu 1, 2, 4, 7 lub 8;

2)      okresowe przelewy dochodów budżetowych do budżetu, w korespondencji z kontem 222.

Zapisy na koncie 130 są dokonywane na podstawie wyciągów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem.

Na koncie 130 obowiązuje zachowanie zasady czystości obrotów, co oznacza, że do błędnych zapisów, zwrotów nadpłat, korekt wprowadza się dodatkowo techniczny zapis ujemny.

Konto 130 może służyć również do ewidencji dochodów i wydatków realizowanych bezpośrednio z rachunku bieżącego budżetu. Saldo konta 130 w zakresie zrealizowanych wydatków podlega rocznemu przeksięgowaniu na podstawie sprawozdań budżetowych na stronę Ma konta 800, a w zakresie dochodów – na stronę Wn konta 800.

Konto 130 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków budżetowych na rachunku bieżącym jednostki budżetowej i dochodów budżetowych.

 

Konto 222 – „Rozliczenie dochodów budżetowych”

Konto 222 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę budżetową dochodów  budżetowych.

Na stronie Wn konta 222 ujmuje się dochody budżetowe przelane na rachunek Starostwa, w korespondencji z kontem 130-00-002.

Na stronie Ma konta 222 ujmuje się w ciągu roku budżetowego  roczne przeksięgowania zrealizowanych dochodów budżetowych na konto 800, na podstawie sprawozdań budżetowych.

Konto 222 może wykazywać salo Ma, które oznacza stan dochodów budżetowych zrealizowanych, lecz nie odprowadzonych do budżetu.

Saldo konta 222 ulega likwidacji poprzez księgowanie przelewu do budżetu dochodów budżetowych pobranych, lecz nie odprowadzonych do końca roku, w korespondencji z kontem 130.

 

Konto 223 – „Rozliczenie wydatków budżetowych”

Konto 223 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę budżetową wydatków budżetowych, w tym wydatków w ramach współfinansowania programów i projektów realizowanych ze środków europejskich.

Na stronie Wn konta 223 ujmuje się:

-       roczne przeniesienia, na podstawie sprawozdań budżetowych, zrealizowanych wydatków budżetowych, w tym wydatków budżetu państwa w ramach współfinansowania programów i projektów  realizowanych ze środków europejskich na konto 800.

Na stronie Ma konta 223 ujmuje się  wpływy środków pieniężnych otrzymanych na pokrycie wydatków budżetowych , w tym wydatków budżetu państwa w ramach współfinansowania programów i projektów realizowanych ze środków europejskich  podziale na rozdziały klasyfikacji budżetowej w korespondencji z kontem 130.

Konto 223 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan środków budżetowych otrzymanych na pokrycie wydatków budżetowych, lecz niewykorzystanych do końca roku.

Saldo konta 223 ulega likwidacji poprzez księgowanie przelewu na rachunek dysponenta wyższego stopnia środków budżetowych niewykorzystanych do końca roku, w korespondencji z kontem 130.

 

Konto 750 – „Przychody finansowe”

Służy do ewidencji przychodów z tytułu operacji finansowych nie stanowiących dochodów budżetowych wymienionych w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o finansach publicznych.

Na stronie Ma konta 750 ujmuje się w szczególności:

- przychody ze środków PFRON

- oprocentowanie środków  na rachunku bankowym 

-  wpływ środków z wyodrębnionego rachunku bankowego dot. EFS  w związku z naliczeniem odsetek bankowych.

Ewidencja analityczna do konta 750 prowadzona jest z uwzględnieniem podziałek klasyfikacji budżetowej dochodów.

Na stronie Wn konta 750 ujmuje się zmniejszenie przychodów z tytułu dochodów budżetowych 750/221 oraz przeniesienie na koniec roku osiągniętych przychodów finansowych na wynik finansowy 750/860.

Na koniec roku konto nie wykazuje salda.

 

Konto 800 – „Fundusz jednostki”

Na stronie Wn ujmuje się w szczególności:

-        ujawniony wynik finansowy roku ubiegłego (stratę bilansową), który przeksięgowuje się    z konta 860 – Wynik finansowy w roku następnym pod datę przyjęcia sprawozdania bilansowego;

-       zrealizowane dochody budżetowe przeksięgowane z konta 222 – Rozliczenie dochodów budżetowych;

-       przeksięgowanie w końcu roku obrotowego dotacji z budżetu, środków budżetowych wydatkowanych na inwestycje z konta 810;

-       wartość  nieumorzoną  rozchodowanych środków trwałych na skutek zużycia, przekazania nieodpłatnego lub sprzedaży – Ma 011;

  - wartość nieumorzoną  sprzedanych lub przekazanych nieodpłatnie środków trwałych

     i inwestycji oraz koszty inwestycji bez efektów  - Ma 080;

 -  zmniejszenie wartości podstawowych środków trwałych z tytułu zarządzonej aktualizacji

     Ma 011;

-   zwiększenie wartości dotychczasowego umorzenia związane z podwyższeniem wartości

    początkowej podstawowych środków trwałych w wyniku aktualizacji – Ma 071.

 

Na stronie Ma 800 ujmuje się w szczególności:

- przeksięgowanie w roku następnym pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego zysku

  bilansowego roku ubiegłego;

- przeksięgowanie pod datą sprawozdania  finansowego  zrealizowanych wydatków

  budżetowych z konta 223;

- zwiększenia wartości środków trwałych.

 

Konto 800 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan funduszu jednostki.

 

Konto 860 – „Wynik finansowy

Konto służy do ustalenia wyniku finansowego jednostki.

W końcu roku pod datą 31 grudnia księguje się na stronie Wn konta 860:

- ujemny wynik finansowy roku ubiegłego według BO;

- sumę poniesionych kosztów, w korespondencji z kontem 401-405 i 409;

- przeksięgowania rocznej sumy kosztów amortyzacji konto 400.

 

Na stronie Ma ujmuje się w końcu roku obrotowego sumę:

- uzyskanych przychodów finansowych (konta zespołu 7);

- przeksięgowanie ujemnego wyniku finansowego za rok ubiegły.

Saldo konta 860 wykazuje na koniec roku obrotowego wynik finansowy jednostki:

- saldo Wn – to strata netto;

- saldo Ma – to zysk netto.

W roku następnym pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego saldo konta 860 przeksięgowuje się na konto 800 – Fundusz jednostki.

 

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

§ 4

Wykonanie zarządzenia powierzam Głównemu Księgowemu.

Metadane

Data publikacji : 19.03.2013
Podmiot udostępniający informację:
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Ciechanowie
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Dariusz Damaz
Osoba udostępniająca informację:
Dariusz Damaz
Osoba modyfikująca informację:
Dariusz Damaz

Opcje strony

do góry